Jakie znieczulenie stosuje się do operacji korekcji uszu?

Cena dla lekarzy - Jaki jest koszt mezoterapii igłowej?

Proces operacji korekcji uszu może być przeprowadzony w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Lekarz odchyli do tyłu chrząstkę ucha i wytnie jej nadmiar. Obszar ten zostanie zamknięty szwami i bandażami, aby przyspieszyć proces gojenia. Zabieg trwa zazwyczaj około godziny.

Znieczulenie ogólne

Podczas zabiegu korekcji uszu, pacjentowi zazwyczaj podawane jest znieczulenie ogólne lub sedacja dożylna. Chirurg odchyla chrząstkę ucha do tyłu, usuwa jej nadmiar i zakłada szwy, aby przyspieszyć proces gojenia. Operacja trwa zazwyczaj około godziny. Pacjent może powrócić do normalnej aktywności w ciągu dwóch do trzech dni.

Po zabiegu pacjenci będą odczuwać lekki dyskomfort, drętwienie i obrzęk. Te efekty uboczne znikną w ciągu kilku tygodni. U niektórych pacjentów po zabiegu wystąpi łagodne rozluźnienie ucha. Na wszelki wypadek lekarz może nieznacznie skorygować uszy, aby uwzględnić ten proces.

Przed zabiegiem pacjenci powinni przejść badanie przedmiotowe i omówić z lekarzem swoje oczekiwania. Powinni również unikać wszelkich suplementów i leków, które rozrzedzają krew. Podczas zabiegu chirurg będzie badał uszy i może robić zdjęcia. Pacjent powinien omówić, czego oczekuje po zabiegu i czego spodziewać się w okresie rekonwalescencji. W okresie pooperacyjnym pacjent powinien unikać palenia tytoniu i unikać alkoholu lub niektórych rodzajów leków.

Otoplastyka jest zabiegiem ambulatoryjnym wykonywanym przez chirurga plastycznego lub chirurga ucha, nosa i gardła (ENT). Zabieg trwa zwykle około godziny lub dwóch. Operacja jest zazwyczaj wykonywana w znieczuleniu ogólnym, ale może być również zastosowane znieczulenie miejscowe. Zabieg może trwać dłużej, jeśli jest skomplikowany.

Proces rekonwalescencji po operacji korekcji uszu obejmuje zazwyczaj czas rekonwalescencji po znieczuleniu ogólnym. Większość pacjentów będzie mogła wrócić do domu tego samego dnia. Po zabiegu pacjent będzie odczuwał pewien dyskomfort. Chociaż procedura ta jest uważana za ambulatoryjną, istnieje minimalne ryzyko wystąpienia skutków ubocznych.

Otoplastyka chirurgiczna wykonywana jest u dzieci w wieku od czterech do czternastu lat. Zabieg ten ma na celu skorygowanie deformacji ucha poprzez jego ponowne ukształtowanie. Dzieci z wystającymi uszami są często celem znęcania się. To upokorzenie może mieć negatywny wpływ na psychikę dziecka.

Zabieg trwa zazwyczaj od jednej do dwóch godzin. Pacjent może wrócić do domu tego samego dnia, chociaż jeśli operacja jest bardziej skomplikowana, może to potrwać nieco dłużej. Po zabiegu pacjent będzie potrzebował wizyt kontrolnych w celu usunięcia opatrunku oraz na kontrolę pooperacyjną. W tym czasie pacjent będzie musiał nosić opaskę na głowę, aby wspomóc proces gojenia.

Znieczulenie miejscowe

Zabieg trwa zazwyczaj tylko jedną lub dwie godziny, a pacjenci mogą wrócić do domu tego samego dnia lub dzień później. Otrzymają oni instrukcje pooperacyjne oraz leki przeciwbólowe do zażywania w celu złagodzenia bólu. W okresie rekonwalescencji pacjenci powinni unikać forsownych zajęć, w tym sportu, przez około tydzień. Całkowity powrót do zdrowia może trwać do sześciu tygodni. Opieka pooperacyjna obejmuje zwykle noszenie opaski podtrzymującej uszy i głowę.

Zabieg obejmuje zwykle niewielkie nacięcia w tylnej części ucha. Następnie chirurg odchyla chrząstkę do tyłu, zmieniając położenie ucha na bardziej prawidłowe. Po zakończeniu tego zabiegu, nacięcia skóry zostaną zamknięte specjalnymi szwami. Pacjenci będą musieli nosić opaskę na głowie przez co najmniej tydzień po zabiegu, aby utrzymać uszy w nowej pozycji. W celu złagodzenia dyskomfortu i zapewnienia prawidłowego gojenia się uszu zostaną podane środki przeciwbólowe.

Pacjenci są często zachwyceni efektami po zabiegu. Celem zabiegu jest poprawa wyglądu ucha, a nie osiągnięcie idealnej symetrii. Chociaż idealna symetria jest pożądanym rezultatem, to jednak jest mało prawdopodobne, aby wystąpiła w normalnym uchu. W związku z tym pacjenci powinni omówić swoje oczekiwania z chirurgiem przed poddaniem się zabiegowi. Powinni unikać przyjmowania aspiryny, leków przeciwzapalnych i suplementów ziołowych przed zabiegiem, ponieważ mogą one zwiększyć krwawienie i spowodować komplikacje podczas zabiegu.

Po zabiegu lekarz zbada strukturę ucha i omówi opcje operacji korekcyjnej. Chociaż powikłania są rzadkie, mogą wystąpić. Jeśli wystąpią, pacjent może wymagać drugiego zabiegu lub dodatkowego leczenia. Jeśli operacja zakończy się sukcesem, pacjent w krótkim czasie powróci do normalnych czynności.

Do prostej operacji ucha środkowego (SMES) stosuje się znieczulenie miejscowe. Znieczulenie miejscowe jest preferowane do tego zabiegu, ponieważ powoduje mniejszy ból pooperacyjny niż znieczulenie ogólne. Ponadto pozwala ono chirurgowi na monitorowanie poziomu słyszenia podczas całego zabiegu. Jednak większość zabiegów SMES jest nadal wykonywana w znieczuleniu ogólnym. Wynika to ze szczególnych względów, takich jak znieczulenie pacjenta i poziom komfortu chirurga podczas zabiegu. Ponadto, chirurg może być zaniepokojony nagłymi ruchami pacjenta podczas zabiegu.

Znieczulenie zmierzchowe

Znieczulenie zmierzchowe jest rodzajem sedacji stosowanej w chirurgii kosmetycznej. W przeciwieństwie do znieczulenia ogólnego, które pozbawia pacjenta przytomności, znieczulenie zmierzchowe jest bezpieczniejsze i zwykle powoduje minimalne lub żadne skutki uboczne. Wykwalifikowany anestezjolog poda znieczulenie i będzie ściśle monitorował parametry życiowe pacjenta podczas całego zabiegu.

Leki stosowane w znieczuleniu zmierzchowym są podobne do tych stosowanych w znieczuleniu ogólnym, ale zazwyczaj są podawane w znacznie mniejszych dawkach. Należą do nich fentanyl, diazepam i midazolam. Pacjenci bardzo szybko odzyskują sprawność po zastosowaniu znieczulenia zmierzchowego.

Operacja repozycji uszu to zabieg chirurgiczny polegający na zmianie położenia płatków uszu w celu uzyskania bardziej naturalnego kształtu. Poprawia również proporcje i równowagę w uszach. Korekta nawet niewielkiej deformacji może mieć duży wpływ na wygląd i samoocenę pacjenta. Zabieg wykonywany jest poprzez nacięcie wykonane w fałdzie skóry pomiędzy uchem a bokiem głowy. Pozwala to na podniesienie skóry nad leżącą pod nią chrząstką. Po podniesieniu skóry, chrząstka jest składana, tworząc typowe fałdy dla normalnego ucha ludzkiego. Ucho jest zszywane z powrotem do boku głowy za pomocą specjalnych szwów.

Po zabiegu pacjenci powinni powstrzymać się od forsownej aktywności fizycznej. Powinni również unikać czynności, które wiążą się ze skręcaniem lub zginaniem ucha. Większość osób może wrócić do pracy lub szkoły po pięciu do siedmiu dni od poddania się operacji. Jednak dzieci z nowymi uszami powinny być ostrożne na placu zabaw i wymagają nadzoru nauczyciela przez kilka tygodni. Niemniej jednak większość dzieci jest zadowolona ze swoich nowych uszu i nie są już dokuczane.

Pacjenci mogą mieć zabieg wykonany w znieczuleniu zmierzchowym. Ten rodzaj znieczulenia wykorzystuje łagodne dawki leków, które powodują uczucie senności. Ponieważ leki te są odwracalne, pacjenci mogą wrócić do normalnego funkcjonowania po zabiegu. Zazwyczaj stosuje się również znieczulenie miejscowe.

Zabieg korekcji uszu trwa zazwyczaj około półtorej godziny. W zależności od potrzebnej korekty, chirurg wykona nacięcie za uchem. Nacięcia te są zazwyczaj bardzo małe i wtapiają się w fałdy ucha. Szwy zostaną użyte do złożenia chrząstki w jej prawidłowej pozycji. Zabieg może być wykonany jako zabieg ambulatoryjny. Może być wykonywany w znieczuleniu miejscowym, choć u młodszych pacjentów zalecane jest znieczulenie ogólne.

Idealne znieczulenie do operacji ucha środkowego

Bezpieczna i skuteczna technika znieczulenia jest kluczem do pomyślnego wyniku. Właściwa technika znieczulenia pozwala na uzyskanie bezkrwawego pola operacyjnego, minimalizuje nudności pooperacyjne i umożliwia optymalne ułożenie głowy. Ponadto technika znieczulenia musi umożliwiać szybkie wynurzenie. Powinna być sformułowana z uwzględnieniem wieku, stanu zdrowia i dotychczasowej historii medycznej pacjenta.

Idealne znieczulenie do zabiegów chirurgicznych w uchu środkowym musi być bezpieczne i skuteczne. Pacjent powinien być ułożony z uniesioną głową, aby zmniejszyć krwawienie podczas zabiegu. Pomocne może być również podanie pacjentowi miejscowo adrenaliny w celu opanowania krwawienia podczas zabiegu. Ponadto pomocne może być oczyszczenie pola operacyjnego z krwi i nawodnienie normalnym solą fizjologiczną przed rozpoczęciem zabiegu. Adrenalina nie jest skuteczna, jeśli dostanie się do przestrzeni ucha środkowego, ponieważ może to spowodować silne zawroty głowy i przejściowe porażenie twarzy.

Idealne znieczulenie do operacji w uchu środkowym wymaga ścisłego monitorowania i starannego planowania. Oprócz bezpiecznego znieczulenia anestezjolog musi zadbać o ograniczenie bocznej rotacji głowy, aby uniknąć uszkodzenia mięśni mostkowo-obojczykowo-sutkowych. Airplaning oraz przechylanie w lewo lub w prawo to dwie metody, które minimalizują potrzebę ekstremalnej rotacji bocznej głowy.

Idealne znieczulenie dla pacjentów operowanych w uchu środkowym powinno również zapewniać analgezję. Ten rodzaj znieczulenia zmniejsza również ból pooperacyjny i krwawienie. Niektóre środki znieczulające do operacji ucha środkowego to bupiwakaina 0,75% z epinefryną 1:100, lidokaina 2% z epinefryną oraz wodorowęglan sodu. Połączenie tych substancji zapewnia bezpieczną, skuteczną i szybką rekonwalescencję.

Idealne znieczulenie do operacji w uchu środkowym zależy od rodzaju wykonywanego zabiegu. Na przykład tympanoplastyka, zabieg mający na celu naprawę przewlekłych perforacji błony bębenkowej, polega na wykonaniu nacięcia za uchem i uniesieniu błony bębenkowej. Przeszczep jest następnie zabezpieczany za pomocą małych gąbek żelatynowych. Zabieg ten jest zwykle wykonywany w połączeniu z mastoidektomią, która usuwa chore tkanki z komórek powietrznych wyrostka sutkowatego i poprawia napowietrzenie przestrzeni ucha środkowego.

Po zabiegu dziecko będzie senne i rozdrażnione, może też odczuwać mdłości. Jednak większość dzieci będzie w stanie powrócić do normalnej aktywności w ciągu 24 godzin. Dziecko będzie musiało odbyć wizytę kontrolną dwa do czterech tygodni po zabiegu. W tym czasie chirurg sprawdzi, jak dobrze funkcjonują rurki. Następnie dziecku zostaną przepisane krople z antybiotykiem, aby zapobiec infekcjom.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *