Jakie znieczulenie jest używane do powiększania piersi?

Jakie znieczulenie jest używane do powiększania piersi?

Podczas gdy znieczulenie ogólne jest zazwyczaj najczęstszym rodzajem znieczulenia stosowanym podczas operacji powiększania piersi, stosowane są również inne formy znieczulenia. Należą do nich: sedacja dożylna, blokada nerwów międzyżebrowych i zimne znieczulenie tumescencyjne. Należy zapytać swojego chirurga plastycznego o najlepszą dla Ciebie opcję.

Znieczulenie ogólne

Znieczulenie ogólne jest rodzajem sedacji stosowanej do wykonywania zabiegów chirurgicznych, takich jak powiększanie piersi. Blokuje ono nerwy w piersi i powstrzymuje je przed wysyłaniem sygnałów bólowych do mózgu. Jest ono również stosowane w celu zmniejszenia dyskomfortu podczas rekonwalescencji. Choć nie zawsze jest to przyjemne, znieczulenie ogólne pomaga pacjentom szybciej wrócić do zdrowia.

Znieczulenie ogólne wiąże się z wieloma zagrożeniami i nie jest zalecane dla wszystkich. W niektórych przypadkach, znieczulenie ogólne może prowadzić do śpiączki, a nawet głębokiego snu. Na szczęście stan ten jest rzadki. W większości przypadków pacjenci budzą się czując się zupełnie normalnie, ale należy być świadomym ryzyka związanego z tym znieczuleniem.

Ogólnie rzecz biorąc, procedura będzie obejmować nacięcie wykonane na piersi lub w fałdzie skóry pod mięśniem piersiowym. W tym miejscu tworzona jest kieszeń, do której wprowadza się implant. Niektóre rodzaje implantów są wstępnie wypełnione, podczas gdy inne są wypełniane po umieszczeniu muszli. Chirurg następnie zamknie nacięcia i zastosuje opatrunek, aby utrzymać tkanki na miejscu. Opatrunek ten pomoże utrzymać proces powiększania piersi tak komfortowo, jak to tylko możliwe, i pomoże zmniejszyć ewentualny obrzęk.

Znieczulenie ogólne jest najczęstszym rodzajem znieczulenia stosowanym podczas operacji powiększania piersi. Jest ono stosowane do tej procedury z wielu powodów, w tym bezpieczeństwa i komfortu pacjenta. Wiele pacjentek obawia się ryzyka związanego ze znieczuleniem ogólnym, dlatego często są ostrożne. Najlepszą opcją dla pacjentów, którzy mają lęk lub strach jest iść pod IV sedacji, która jest znacznie bezpieczniejsza niż znieczulenie ogólne.

Sedacja dożylna

Sedacja dożylna jest stosowana jako alternatywa dla znieczulenia ogólnego w operacji powiększania piersi. Jest to bezpieczniejsza alternatywa niż znieczulenie ogólne, które wiąże się z powikłaniami, takimi jak zakrzepy i hipertermia złośliwa.

Sedacja dożylna może zmniejszyć ból odczuwany przez pacjentów podczas zabiegu. Może również zablokować sygnały bólowe z nerwów w piersi, zapobiegając dotarciu bólu do mózgu. Zmniejsza również dyskomfort związany z powrotem do zdrowia. Ponadto, pacjentki często doświadczają mniej pooperacyjnych nudności i wymiotów.

Pacjentki mogą być uspokojone podczas operacji powiększania piersi przy użyciu kombinacji blokad nerwów międzyżebrowych i sedacji dożylnej. Wykazano, że techniki te zmniejszają pooperacyjne nudności i krwawienie. Protokół nie wymaga stosowania propofolu i może być podawany przez chirurga lub pielęgniarkę pracującą w cyrkulacji. Procedura może trwać od 16 do 116 minut, w zależności od konkretnego pacjenta.

W tej procedurze chirurg wstrzykuje zimny roztwór znieczulający do tkanki piersi. Roztwór ten zawiera krótko i długo działające środki znieczulające w celu zmniejszenia krwawienia podczas zabiegu. Roztwór znieczulający jest wstrzykiwany do tkanki podskórnej w linii nacięcia, fałdzie podramiennym i na tylnej granicy gruczołu. Chirurg wstrzykuje ten roztwór do klatki piersiowej przez linię nacięcia i do linii środkowej pachy.

Zabieg może być wykonany w znieczuleniu ogólnym lub w znieczuleniu miejscowym z sedacją. Większość pacjentów decyduje się na znieczulenie miejscowe z sedacją. Certyfikowany anestezjolog będzie na miejscu podczas zabiegu. Istnieje kilka korzyści z tej metody, w tym zmniejszenie ryzyka i zwiększenie komfortu pacjenta.

Blokady nerwów międzyżebrowych

Blokady nerwów międzyżebrowych mogą znacząco zmniejszyć ból pooperacyjny po operacji powiększenia piersi, wykazało badanie. Pacjentki, u których wykonano blokady nerwów międzyżebrowych, odczuwały mniejszy ból w skali VAS oraz szybciej wracały do zdrowia i były wypisywane. Technika ta ma wiele zalet, ale ma też pewne wady.

Istnieje niewiele dowodów na to, że blokady nerwów międzyżebrowych w przypadku operacji powiększania piersi zwiększają satysfakcję pacjentów. Pacjentki, które otrzymały te blokady, były znacznie mniej narażone na powikłania niż te, które ich nie otrzymały. W badaniu stwierdzono również, że pacjentki, które otrzymały przedoperacyjny metokarbamol, zgłaszały istotnie mniejszy ból w ciągu pierwszej godziny po operacji.

W badaniu wzięły udział 73 dorosłe pacjentki poddane estetycznemu powiększaniu piersi w znieczuleniu ogólnym. Nerwy międzyżebrowe infiltrowano 0,25% bupiwakainą i 1:200 000 epinefryną. Zabieg przeprowadzono pod nadzorem dyplomowanego anestezjologa. Przed operacją pacjent został poinformowany o ryzyku i korzyściach.

Ból pooperacyjny pozostaje głównym problemem dla pacjentek po operacji powiększenia piersi. W ciągu ostatnich dwóch dekad prowadzono szeroko zakrojone badania mające na celu poprawę leczenia bólu. W jednym z takich badań, przeprowadzonym przez Cootera i współpracowników, analizowano zastosowanie blokad nerwów międzyżebrowych przy powiększaniu piersi. Wyniki wykazały zmniejszenie zużycia środków przeciwbólowych i nudności, a także krótszy pobyt w szpitalu.

W trakcie zabiegu blokady pacjentka znajdowała się w pozycji leżącej z przywiedzionym ramieniem. Liniowa sonda ultrasonograficzna 12-MHz została umieszczona na skórze pomiędzy obojczykiem a stawem obojczykowo-barkowym. Gałąź piersiową tętnicy piersiowo-promieniowej uwidoczniono pomiędzy Pmm, powyżej pierwszego żebra. Po wykonaniu tych czynności wprowadzono 22-gauge 50-mm igłę blokową w celu potwierdzenia lokalizacji iniekcji.

Zimne znieczulenie tumescencyjne

Zimne znieczulenie tumescencyjne jest rodzajem znieczulenia stosowanym podczas operacji powiększania piersi. Składa się ono z roztworu zawierającego 25 mL lidokainy 2%, 8 mEq wodorowęglanu sodu i 1 mL epinefryny. Roztwór jest infiltrowany pod powięź piersiową i gruczoł piersiowy w celu znieczulenia tego obszaru. Działanie środka znieczulającego trwa około 45 minut. Całkowita objętość wstrzykiwana do każdej piersi różni się w zależności od rodzaju operacji i ilości tkanki do usunięcia. Punkty infiltracji zostały wybrane przez chirurga.

Zastosowanie zimnego znieczulenia tumescencyjnego w chirurgii powiększania piersi ma kilka zalet. Po pierwsze, zmniejsza krwawienie i zasinienie pooperacyjne. Dodatkowo ułatwia chirurgowi wykonanie hydrodysekcji i pobranie kieszonki na implant. Kolejną korzyścią jest to, że pacjent nie jest zobowiązany do pozostania na noc po zabiegu. Procedura ta jest znacznie mniej inwazyjna niż znieczulenie ogólne i może być wykonywana jako zabieg ambulatoryjny.

W zimnym znieczuleniu tumescencyjnym zimny roztwór znieczulający jest wstrzykiwany do każdej piersi wzdłuż linii nacięcia. Zimny roztwór deepitalizuje tkankę piersi. Ponadto jest on wstrzykiwany prostopadle przez nacięcie. Następnie zimny roztwór znieczulający jest wstrzykiwany w główne punkty wstawienia piersi, jak również w płaszczyznę tylną.

Technika ta jest wykorzystywana w wielu procedurach, w tym w liposukcji. Stosuje się ją, gdy potrzebne jest dodatkowe znieczulenie, które może zmniejszyć ilość usuwanego tłuszczu. Stosuje się ją również w leczeniu złogów tłuszczu w obrębie twarzy i ciała. Zabieg jest mniej bolesny niż tradycyjna liposukcja i wymaga krótszego czasu rekonwalescencji. Trzylitrowa ilość tłuszczu może być tolerowana przez większość pacjentów. Jednak pięciolitrowa ilość może wymagać nocnego pobytu w szpitalu. Oprócz zmniejszenia ilości usuniętego tłuszczu, zmniejsza ryzyko krwawienia.

Świadoma sedacja

Kiedy rozważasz poddanie się operacji powiększenia piersi, powinnaś wiedzieć, że będziesz poddana znieczuleniu ogólnemu, które pozostawi Cię całkowicie nieprzytomną. Ten rodzaj znieczulenia różni się od świadomego uspokojenia, które nie jest znieczuleniem ogólnym. Znieczulenie ogólne sprawia, że jesteś całkowicie nieprzytomny, a twoje oddychanie jest zagrożone. Podczas znieczulenia ogólnego nie jest Pani przytomna, a chirurg monitoruje Pani parametry życiowe przez cały czas trwania zabiegu.

Podczas operacji powiększania piersi, świadoma sedacja jest stosowana w połączeniu z miejscowymi środkami znieczulającymi. Miejscowy środek znieczulający służy do znieczulenia określonego obszaru podczas zabiegu i może być połączony z sedacją świadomą, aby uczynić zabieg bardziej komfortowym dla pacjentki. Należy jednak pamiętać, że niektóre środki znieczulenia miejscowego są niebezpieczne i mogą wywołać reakcję ogólnoustrojową u niektórych kobiet.

Operacja powiększania piersi jest wykonywana w różnych rodzajach znieczulenia, w tym w znieczuleniu ogólnym i znieczuleniu miejscowym z sedacją. Wybór znieczulenia zależy od rodzaju zabiegu, preferencji chirurga oraz ogólnego stanu zdrowia pacjentki. Jeśli masz jakieś szczególne obawy dotyczące rodzaju znieczulenia, porozmawiaj ze swoim chirurgiem. Określi on, jaki rodzaj znieczulenia będzie najbardziej komfortowy.

Poza tradycyjnymi środkami znieczulającymi, nowsze kombinacje środków znieczulających podawanych dożylnie okazały się kluczem do udanej operacji powiększania piersi w znieczuleniu zmierzchowym. Zazwyczaj stosuje się połączenie krótko działającego barbituranu i środka znieczulającego o działaniu dysocjacyjnym, aby oddzielić bodźce bólowe od wyższej aktywności mózgu. Zapobiega to powstawaniu pamięci o zdarzeniu. Jednak pacjenci po zabiegu nadal potrzebują kierowcy i mogą odczuwać resztkowe skutki działania środka znieczulającego.

Autorzy niniejszej pracy przedstawiają swoje doświadczenia z zastosowaniem sedacji dożylnej do operacji powiększenia piersi. Zastosowanie tej techniki sedacji ma wiele zalet. Jedną z takich korzyści jest szybszy powrót do zdrowia po zabiegu. W porównaniu ze znieczuleniem ogólnym u pacjentek, u których zastosowano sedację dożylną, występuje mniej powikłań i nudności pooperacyjnych.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *