Kiedy mogę karmić piersią po znieczuleniu ogólnym?

Kiedy mogę karmić piersią po znieczuleniu ogólnym?

Jeśli rozważasz karmienie piersią podczas operacji, ważne jest, aby przed zabiegiem omówić ten plan z lekarzem i anestezjologiem. Możesz zostać poproszona o wcześniejszy post. Dzieci karmione piersią do 6 miesiąca życia mogą kontynuować karmienie z piersi do 6 godzin przed znieczuleniem, natomiast młodsze dzieci mogą otrzymywać klarowne płyny do godziny przed zabiegiem. Należy omówić plan karmienia piersią ze swoim opiekunem i upewnić się, że dziecko otrzymuje wystarczającą ilość mleka matki do karmienia podczas znieczulenia.

Przechowywanie mleka matki przed czasem

Przechowywanie mleka matki przed czasem po znieczuleniu ogólnym można zrobić na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest jego zamrożenie. Mleko matki po zamrożeniu zachowuje trwałość do jednego dnia. Może być również przechowywane do 8 dni w lodówce. Ważne jest, aby przestrzegać odpowiednich wytycznych dotyczących przechowywania, aby uniknąć zanieczyszczenia. Należy dokładnie odmierzyć ilość, aby nie zmarnować go lub nie rozmrozić wystarczająco. Należy pamiętać, że mleko rozszerza się podczas zamrażania, więc należy uważać, aby nie przepełnić torby do przechowywania. Przepełnienie spowoduje wyciek lub pęknięcie mleka. Opatrz pojemnik wyraźną etykietą z datą i ilością mleka.

Jeśli miałaś wcześniej operację, możesz chcieć odciągnąć mleko z piersi i przechowywać je. Pomoże Ci to w karmieniu dziecka, gdy będziesz poza domem. Chociaż większość matek karmiących piersią będzie mogła karmić do czasu zabiegu, najlepiej jest odciągnąć mleko tuż przed zabiegiem, aby zminimalizować obrzęk.

Monitorowanie bezpieczeństwa

Kobiety karmiące piersią powinny otrzymać opiekę okołooperacyjną, która pozwoli im kontynuować karmienie piersią i nie doświadczyć żadnych działań niepożądanych. Chociaż istnieją pewne wyzwania, farmakologiczne aspekty znieczulenia mogą być utrzymane i minimalnie zmienione dla matek karmiących piersią. Obejmują one stosowanie nieopioidowych leków przeciwbólowych i paracetamolu.

Bezpieczeństwo stosowania niektórych leków zależy od wieku niemowlęcia i ilości leku, która znajdzie się w mleku matki. Szczególnej ostrożności wymagają wcześniaki poniżej 1 miesiąca życia, ponieważ ich organizm nie jest w stanie przetwarzać niektórych leków tak dobrze jak u starszych niemowląt. Również niektóre środki anestetyczne mogą mieć niekorzystne działanie na wcześniaki, noworodki i niemowlęta z istniejącymi wcześniej schorzeniami, takimi jak bezdech.

Jeśli to możliwe, zaleca się stosowanie nieopioidowych leków przeciwbólowych, takich jak ketoprofen. Pomaga to zmniejszyć ryzyko interakcji leków z mlekiem matki. Pomocne jest również unikanie stosowania benzodiazepin podczas karmienia piersią.

Wspólne leki przeciwbólowe stosowane w znieczuleniu ogólnym

Opioidy są najczęstszym rodzajem leków przeciwbólowych stosowanych w znieczuleniu ogólnym. Działają one poprzez przytępienie odczuwania bólu w organizmie i blokowanie drogi bólu do mózgu. Mogą być podawane dożylnie, doustnie lub transdermalnie. Leki te mogą mieć znaczący wpływ na napęd do oddychania i mogą być stosowane z dużą ostrożnością u pacjentów, u których istnieje ryzyko niestabilności hemodynamicznej.

Znieczulenie ogólne jest konieczne do przeprowadzenia wielu procedur medycznych, w tym operacji, które są inwazyjne. Pacjenci, którzy otrzymują znieczulenie ogólne są całkowicie nieprzytomni i nie reagują na ból. Ten rodzaj znieczulenia jest zwykle stosowany do zabiegów na klatce piersiowej, brzuchu i głowie. Niektóre skutki uboczne znieczulenia ogólnego mogą obejmować niekontrolowane ruchy, szybkie bicie serca, trudności w oddychaniu i dławienie się. Najpoważniejsze skutki uboczne mogą być na tyle poważne, że uzasadniają pobyt w szpitalu, a nawet śmierć.

W przypadku bólu pooperacyjnego powszechnie stosuje się wiele różnych rodzajów leków przeciwbólowych. W zależności od rodzaju operacji, przewidywanego czasu rekonwalescencji i tolerancji bólu przez pacjenta, można wybrać odpowiedni lek przeciwbólowy. Zazwyczaj najczęstszą formą leków przeciwbólowych jest oksykodon lub morfina, które zmniejszają odczuwanie bólu. Oprócz opioidów, lekarz może również zastosować środki znieczulające miejscowo, aby zablokować odczuwanie w określonym miejscu ciała.

Wpływ na karmienie piersią

Kobiety karmiące piersią powinny być zachęcane do kontynuowania karmienia piersią w trakcie i po zabiegu. Jednakże leki stosowane podczas znieczulenia ogólnego mogą być w niewielkich ilościach przekazywane niemowlęciu przez mleko matki. Chociaż większość leków okołooperacyjnych ma niewielki lub żaden wpływ na niemowlę, opioidy i benzodiazepiny powinny być stosowane ostrożnie. Ważne jest również monitorowanie niemowlęcia pod kątem depresji oddechowej lub nietypowej senności.

Jeśli jesteś świeżo upieczoną mamą i nie jesteś pewna, czy po znieczuleniu możesz nadal karmić dziecko piersią, powinnaś skonsultować się z doradcą laktacyjnym w celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących karmienia piersią i znieczulenia. Chociaż większość lekarzy zaleca odczekanie kilku godzin po zabiegu przed karmieniem piersią, możesz nadal karmić dziecko piersią, dopóki czujesz się dobrze.

Jeśli karmisz piersią i masz zabieg chirurgiczny, powinnaś przestrzegać zaleceń swojego anestezjologa. Większość powszechnie stosowanych środków znieczulających przenosi się do mleka matki po podaniu pojedynczej dawki. Ale wysokie dawki lub wielokrotne podawanie leków zwiększa ryzyko dla niemowlęcia. Twój anestezjolog przeprowadzi analizę ryzyka i korzyści w oparciu o Twój stan zdrowia i specyficzne potrzeby dziecka.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *