Jak przygotować się do znieczulenia ogólnego? Kilka wskazówek

Mezoterapia igłowa - opinie o efektach i skutkach ubocznych

Możesz uniknąć niektórych zagrożeń związanych ze znieczuleniem ogólnym przygotowując się wcześniej. Wiele osób starszych przyjmuje regularnie leki na różne przewlekłe schorzenia. W przeszłości przed znieczuleniem trzeba było przerwać przyjmowanie tabletek, jednak obecnie lekarze na ogół zalecają kontynuowanie przyjmowania wszystkich regularnych leków, w tym leków antydepresyjnych i przeciwzakrzepowych, takich jak aspiryna.

Jeśli zapadł/a Pan/i w śpiączkę

Przed poddaniem się znieczuleniu ogólnemu należy koniecznie zrozumieć konsekwencje swojego stanu i to, czego się od Pana/i oczekuje. Podczas znieczulenia ogólnego Pana/Pani organizm zostaje pozbawiony odruchów ochronnych dróg oddechowych oraz zdolności do oddychania w regularnym rytmie. W tym czasie często stosuje się rurki do oddychania, aby utrzymać drożność dróg oddechowych i regulować oddychanie. Urządzenia te nazywane są rurkami intubacyjnymi. Istnieją również inne metody wspomagania oddychania, w tym urządzenia wykorzystujące ultradźwięki do wykrywania nieprawidłowości w oddychaniu. Pełna wentylacja mechaniczna jest jednak zarezerwowana dla pacjentów w bardzo głębokim znieczuleniu ogólnym lub u których doszło do głębokich obrażeń.

Chociaż znieczulenie i śpiączka są często postrzegane jako tajemnicza “czarna skrzynka”, ostatnie badania wykazały, że można je zrozumieć. Badając uszkodzenia mózgu u pacjentów podczas znieczulenia ogólnego, eksperci mogą opracować skuteczniejsze interwencje dla tych pacjentów.

Przyjmowanie leków MAOI

Z lekami MAOI wiąże się wiele zagrożeń. Powinni ich unikać pacjenci z pewnymi schorzeniami, w tym z chorobami serca, cukrzycą oraz chorobami nerek lub naczyń krwionośnych. Pacjenci powinni również unikać przyjmowania leków MAOI, jeśli niedawno mieli atak serca. Powinni również powiedzieć swojemu zespołowi opieki zdrowotnej o wszelkich istotnych wywiadach rodzinnych.

MAOI mogą prowadzić do zagrażających życiu interakcji z innymi lekami. W związku z tym pacjenci powinni stosować je tylko wtedy, gdy nie są w stanie tolerować leków przeciwdepresyjnych pierwszego rzutu.

Wstrzymanie jedzenia i picia

Wstrzymanie jedzenia i picia przed znieczuleniem ogólnym nie zawsze jest możliwe. Niektóre zabiegi, takie jak chirurgia niemowląt, wymagają, aby pacjent przestał jeść i pić przed zabiegiem. Dla poszczególnych grup wiekowych i zabiegów istnieją specjalne wytyczne, dlatego ważne jest, aby zapytać chirurga o konkretne wskazówki. Chociaż kuszące jest zignorowanie konkretnych wytycznych i jedzenie oraz picie jak zwykle, może to doprowadzić do poważnego problemu.

Aby zminimalizować ryzyko aspiracji, pacjenci muszą przestać jeść i pić co najmniej 24 godziny przed operacją. Wielu lekarzy zwykło zalecać, aby pacjenci przestali jeść i pić o północy w noc poprzedzającą operację. Jednak Amerykańskie Towarzystwo Anestezjologów zmieniło te wytyczne.

Otrzymywanie środków uspokajających

Istnieje kilka metod sedacji podczas znieczulenia ogólnego. Sedacja dożylna, lub sedacja IV, to metoda, w której osoba jest uspokojona przez linię IV. Ten rodzaj sedacji zwykle trwa kilka minut, zanim zacznie działać. Chociaż często wystarcza do zrelaksowania osoby przed zabiegiem, nie jest skuteczny w przypadku większości rodzajów zabiegów. Z tego powodu ważne jest, aby zrozumieć ryzyko związane z sedacją i zaplanować ją z wyprzedzeniem.

Chociaż środki uspokajające są często stosowane podczas zabiegu chirurgicznego, istnieją zagrożenia dla pacjentów. Na przykład pacjenci ze skłonnością do lęku mogą nie być w stanie utrzymać otwartych ust przez dłuższy czas. Inne zagrożenia obejmują wrażliwy odruch wymiotny lub konieczność wykonania dużej ilości zabiegów stomatologicznych.

Mówienie anestezjologowi o przyjmowanych lekach

Przed poddaniem się znieczuleniu ogólnemu należy powiedzieć anestezjologowi o przyjmowanych lekach. Ma to na celu zapewnienie jak najbezpieczniejszego znieczulenia. Na ramieniu zostanie umieszczony ciśnieniomierz, który będzie sprawdzał ciśnienie krwi co pięć minut. Inny monitor będzie mierzył poziom tlenu. Jeśli operacja jest bardziej skomplikowana, mogą zostać użyte inne urządzenia monitorujące. Podczas zabiegu anestezjolog wstrzyknie do Pana/Pani żył leki. W każdej chwili podczas zabiegu będzie Pan(i) mógł(a) porozmawiać z anestezjologiem.

Powinieneś poinformować swojego anestezjologa o wszelkich lekach i innych środkach, które przyjmujesz, a także powiedzieć mu, jeśli jesteś uczulony na któryś z nich. W ten sposób anestezjolog może zastosować bezpieczniejsze znieczulenie, jeśli jesteś uczulony na pewne leki.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *