Czy po znieczuleniu bolą mnie płuca lub przepona?

Czy po znieczuleniu bolą mnie płuca lub przepona?

Przepona jest kopulastym płatem mięśni, który oddziela klatkę piersiową od brzucha. Jest to główny mięsień biorący udział w oddychaniu. Podczas wdechu porusza się w dół, a podczas wydechu w górę. Kiedy mięsień ten ulega zapaleniu, określa się to jako ból przepony. Ból przepony może być przerywany lub ciągły i może być spowodowany przez sąsiednią część ciała.

Objawy

Jeśli po znieczuleniu wystąpią objawy bólu przepony lub płuc, mogą one mieć różne przyczyny. Mogą one obejmować od przepukliny rozworu przełykowego do przewlekłego zapalenia oskrzeli. W wielu przypadkach leki i zmiana stylu życia mogą pomóc w złagodzeniu bólu.

W okresie rekonwalescencji należy unikać długiego leżenia w łóżku. Może to prowadzić do zakrzepicy żył głębokich, co jest potencjalnie niebezpieczne. Może to spowodować obrzęk nóg lub innych części ciała, lub też mogą Państwo nie odczuwać żadnych objawów. Jeśli jednak skrzep przeniesie się do płuc i spowoduje objawy, może dojść do zatoru płucnego. Ważne jest, aby po operacji poruszać się, aby wspomóc krążenie krwi i zmniejszyć ryzyko zatoru płucnego.

Jeśli odczuwasz ból w przeponie, powinieneś natychmiast zwrócić się do lekarza. Mięsień ten ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania płuc i pomaga w oddychaniu. Może on jednak ulec uszkodzeniu w wyniku urazów, chorób lub intensywnych ćwiczeń. Regularne badania kontrolne są ważne, aby utrzymać funkcję przepony w stanie nienaruszonym. Jeśli po znieczuleniu wystąpią jakiekolwiek objawy bólu przepony, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Dodatkowo należy wykonywać ćwiczenia oddechowe w celu wzmocnienia przepony.

Ból płuc i przepony może być również wynikiem infekcji w klatce piersiowej. Mogą one być wywołane przez bakterie lub wirusy. Ponadto znieczulenie ogólne może uniemożliwić kaszel, co może prowadzić do gromadzenia się śluzu w płucach. W rezultacie pacjent może mieć trudności z oddychaniem lub doświadczać wysokiej gorączki.

Inny rodzaj bólu w przeponie może być spowodowany urazem przepony. W ciężkich przypadkach ból ten może być długotrwały i może wymagać operacji w celu naprawy uszkodzenia. Pęknięta przepona prawie na pewno spowoduje przepuklinę rozworu przełykowego i będzie wymagała natychmiastowej naprawy.

Przyczyny

Podczas przechodzenia operacji, osoba może odczuwać ból w klatce piersiowej lub przeponie. Może to być spowodowane różnymi przyczynami. W ciężkich przypadkach może dojść do pęknięcia przepony. Może to nastąpić w wyniku tępego urazu lub celowego ataku. W każdym przypadku pacjent będzie musiał zostać poddany natychmiastowej naprawie chirurgicznej w celu przywrócenia prawidłowej funkcji przepony.

W niektórych przypadkach ból może być wywołany przez zakażenie, takie jak zakażenie bakteryjne. W takim przypadku lekarz może przepisać leki na kaszel i antybiotyki. Ból przepony po operacji może być również wynikiem operacji serca lub leczenia radiacyjnego. Przyczyna bólu będzie określać przebieg leczenia. Niektórzy pacjenci znajdują ulgę w bólu przepony po kilku dniach, podczas gdy inni wymagają bardziej rozbudowanej opieki medycznej.

Objawy problemu z przeponą mogą obejmować szybką akcję serca, ból w klatce piersiowej i duszności, zwłaszcza w pozycji leżącej. Pacjenci mogą również odczuwać trzepotanie w brzuchu lub niewyjaśniony ból pod żebrami. W ciężkich przypadkach pacjent może wymagać respiratora do oddychania.

Jeśli po zabiegu pacjent odczuwa ból w klatce piersiowej lub przeponie, należy go kontrolować za pomocą środków przeciwbólowych. Kontrola bólu zminimalizuje szanse na wystąpienie powikłań. Podobnie jak w przypadku innych dolegliwości bólowych, znieczulenie może zakłócać normalne oddychanie. Może to prowadzić do gromadzenia się śluzu w płucach. Spirometr motywacyjny może pomóc w zapobieganiu zapadaniu się płuc.

Jeśli nie ma określonej przyczyny dyskomfortu w płucach lub przeponie, może to być spowodowane stanem zwanym niedodmą. Stan ten występuje, gdy bakterie wdzierają się do przestrzeni opłucnej. U osób dorosłych ze zdrowymi płucami, stan ten może dotyczyć do 15% płuc.

Podczas rekonwalescencji należy pamiętać, że ważne jest głębokie oddychanie. Może to pomóc w zapobieganiu infekcji płuc po operacji. Ważne jest również, aby odpocząć od stóp i kolan podczas gojenia się ciała. Jeśli tylko zastosujesz się do tych wskazówek, powinieneś odczuwać minimalny ból po znieczuleniu.

Zakażenie klatki piersiowej może być przyczyną odczuwania przez pacjenta bólu w klatce piersiowej po znieczuleniu. U niektórych pacjentów zakażenia klatki piersiowej mogą być ciężkie i dezorientujące, ale zazwyczaj z czasem ulegają poprawie. Jeśli ból w klatce piersiowej utrzymuje się, lekarze i fizjoterapeuci osłuchają pacjenta za pomocą stetoskopu, aby ustalić jego przyczynę. Zdjęcia rentgenowskie i badania krwi mogą również potwierdzić obecność infekcji. Próbka plwociny może być również wysłana do laboratorium w celu identyfikacji odpowiedzialnych za to bakterii.

Leczenie

Podczas rekonwalescencji pacjent powinien zgiąć kolana i oprzeć stopy na łóżku. Pozwoli to na podtrzymanie nacięcia. Następnie pacjent powinien głęboko oddychać, mocno kaszleć i oczyszczać śluz z dróg oddechowych do tkanek. Powtarzać to ćwiczenie tak często, jak to konieczne, aż nie pozostanie żaden śluz. Pacjenci mogą również potrzebować przerwy.

Kilka schorzeń wpływa na przeponę i może powodować ból podczas oddychania. Niektóre z nich to przepukliny, urazy rdzenia kręgowego i zaburzenia nerwowo-mięśniowe. Jeśli pacjent doświadcza któregoś z tych objawów, powinien natychmiast zwrócić się do lekarza. Można również spróbować ćwiczeń oddechowych w celu wzmocnienia przepony.

Paraliż przeponowy, który występuje, gdy przepona jest sparaliżowana, jest rzadki, ale może zmniejszyć pojemność płuc o 50 procent lub więcej. Lekarz może ocenić stopień ciężkości tego stanu i określić najlepszy plan leczenia dla pacjenta.

Znieczulenie może powodować problemy z oddychaniem, w tym kaszel. Chociaż znieczulenie zmniejsza potrzebę kaszlu, u niektórych pacjentów dochodzi do nagromadzenia śluzu w płucach i przeponie, co może powodować ból. W takich przypadkach wymuszony kaszel pomaga usunąć śluz z płuc.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *