Czy znieczulenie miejscowe jest bolesne? Odpowiedź od lekarza

Czy znieczulenie miejscowe jest bolesne? Odpowiedź od lekarza

W porównaniu ze znieczuleniem ogólnym, znieczulenie miejscowe jest zazwyczaj mniej bolesne. Mogą jednak wystąpić pewne skutki uboczne. Oto kilka sposobów na zmniejszenie bólu podczas znieczulenia miejscowego. Po pierwsze, pamiętaj, że roztwór stosowany do znieczulenia miejscowego jest bardziej kwaśny niż tkanki Twojego ciała. Jest to konieczne dla celów konserwacji i przechowywania. Można go zminimalizować stosując roztwór zawierający wodorowęglan sodu, substancję chemiczną o neutralnym pH.

Mniej bolesne niż znieczulenie ogólne

Istnieje kilka zasadniczych różnic pomiędzy znieczuleniem ogólnym a miejscowym. W przypadku znieczulenia ogólnego pacjent traci przytomność i nie reaguje na wrażenia, dźwięki i inne bodźce. Ten rodzaj znieczulenia jest zwykle stosowany w przypadku bardziej inwazyjnych zabiegów chirurgicznych, takich jak zabiegi na klatce piersiowej, brzuchu i głowie.

Najczęstszym skutkiem ubocznym znieczulenia ogólnego jest senność, która zwykle ustępuje w ciągu godziny lub dwóch. Jednakże u niektórych pacjentów mogą wystąpić nudności lub wymioty w trakcie lub po zabiegu. Może to wpłynąć na ich zdolność do zrozumienia tego, co działo się podczas zabiegu. Jeśli masz historię nudności, lekarz prawdopodobnie przepisze pewne leki przed zabiegiem. Istnieje minimalne ryzyko poważnych komplikacji związanych ze znieczuleniem ogólnym. Anestezjolodzy monitorują parametry życiowe podczas zabiegu i mają pod ręką leki ratunkowe.

Chociaż znieczulenie miejscowe jest mniej bolesne niż ogólne, nadal może powodować zasinienie, mrowienie i ból. Ważne jest, aby unikać upadku podczas znieczulenia miejscowego, aby uniknąć obrażeń. Środki znieczulenia miejscowego mogą również powodować reakcje alergiczne, swędzenie i problemy z oddychaniem. W niektórych przypadkach przedawkowanie środka znieczulającego miejscowo może prowadzić do drgawek.

Znieczulenie miejscowe jest znacznie bezpieczniejsze niż znieczulenie ogólne. Chociaż ryzyko związane ze znieczuleniem miejscowym jest minimalne, nadal może ono powodować poważne skutki uboczne, dlatego w przypadku wystąpienia silnej reakcji alergicznej na ten lek zaleca się zwrócenie się o pomoc do lekarza pogotowia. Jednakże, miejscowe środki znieczulające mogą powodować siniaki i bolesność w miejscu wstrzyknięcia. Większość z tych efektów ubocznych jest tymczasowa i nie stanowi powodu do niepokoju. Jeśli siniak rozprzestrzeni się, stanie się czerwony lub powiększony, należy skontaktować się z lekarzem.

W przeciwieństwie do znieczulenia ogólnego, znieczulenie miejscowe powoduje jedynie odrętwienie określonego obszaru ciała. Nie powoduje utraty przytomności przez pacjenta, dlatego jest preferowane w przypadku mniejszych zabiegów. Może być stosowane do zabiegów stomatologicznych, biopsji, a nawet do usuwania brodawek, pieprzyków lub zaćmy. Rodzaj wybranego znieczulenia zależy od procedury oraz wieku, wagi i innych warunków medycznych pacjenta. Może być ono stosowane poprzez zastrzyk, maść lub spray i blokuje sygnały nerwowe do mózgu.

Kolejną różnicą pomiędzy znieczuleniem ogólnym a miejscowym jest rodzaj stosowanych leków znieczulających. Leki znieczulające miejscowo są wstrzykiwane w pobliżu nerwów w danym obszarze w celu zablokowania bólu. Powszechnym rodzajem znieczulenia miejscowego jest znieczulenie nerwu udowego, które powoduje odrętwienie ud. Innym rodzajem jest znieczulenie rdzeniowe.

Efekty uboczne

Znieczulenie miejscowe może mieć wiele efektów ubocznych, w tym zasinienie i obrzęk. Choć większość z nich jest tymczasowa, mogą one być dość poważne. Reakcja alergiczna na środek znieczulający może spowodować zatrzymanie akcji serca. Leki są również znane z tego, że powodują toksyczność. Niektóre mogą być wchłaniane do organizmu, co może prowadzić do utraty przytomności lub drgawek. Mogą również powodować bolesne miejsca wstrzyknięcia i siniaki. Jeśli wystąpi którykolwiek z tych efektów ubocznych, pamiętaj, aby porozmawiać z lekarzem.

Znieczulenie miejscowe charakteryzuje się niską częstością występowania ciężkich działań niepożądanych, ale potencjał poważnych powikłań jest zawsze obecny. Ponieważ środki znieczulenia miejscowego spowalniają funkcje neurologiczne organizmu, istnieje ryzyko zatrzymania akcji serca, a nawet śmierci. U niektórych pacjentów może również wystąpić reakcja alergiczna, powodująca pokrzywkę i trudności w oddychaniu. U niektórych pacjentów mogą również wystąpić drgawki, zwłaszcza u małych dzieci. W większości przypadków stosowanie środków znieczulenia miejscowego jest jednak bezpieczne.

Znieczulenie miejscowe jest zazwyczaj stosowane do znieczulenia niewielkiego obszaru przed drobnym zabiegiem. Zazwyczaj jest ono wstrzykiwane lub nakładane na skórę w postaci kremu lub sprayu. Czasami środek znieczulający podaje się w kilku małych zastrzykach, aby zapewnić całkowite znieczulenie danego obszaru przed rozpoczęciem zabiegu.

Pomimo faktu, że wstrzyknięcie środka znieczulającego może być bolesne, znieczulenie miejscowe jest doskonałym wyborem w przypadku wielu drobnych zabiegów. Ponieważ znieczulenie miejscowe jest szybkie do podania, zabieg nie trwa długo. Niektóre z jego zastosowań obejmują zabiegi stomatologiczne wymagające założenia szwów. Rodzaj zastosowanego znieczulenia miejscowego zależy jednak od wieku, wagi, alergii i innych czynników.

Niektórzy pacjenci odczuwają drżenie po znieczuleniu miejscowym, ale często jest to tylko chwilowe i nie trwa długo. Chociaż większość efektów ubocznych jest niewielka, po zabiegu należy dużo odpoczywać, aby zapewnić sobie pełną regenerację po zabiegu. Jeśli po zabiegu wystąpi któryś z tych efektów ubocznych, ustąpią one w ciągu kilku minut.

Nie ma ogólnych wytycznych dotyczących dawkowania środków znieczulenia miejscowego. W różnych ośrodkach i przy różnych procedurach stosuje się różne preparaty. Niemowlęta są bardziej podatne na długotrwałe działania niepożądane ze względu na ich anatomię i neurofizjologię. Niektóre doniesienia wskazują, że ekspozycja na ból w okresie niemowlęcym może prowadzić do zwiększenia wrażliwości na ból i przedłużającego się zespołu nadwrażliwości. Jednak przedoperacyjne stosowanie plastrów EMLA może zmniejszyć te działania niepożądane.

Objawy bólu

Znieczulenie miejscowe jest podawane pacjentowi podczas drobnego zabiegu medycznego, aby nie odczuwał on bólu. W przeciwieństwie do znieczulenia ogólnego, w którym pacjent jest nieprzytomny przez kilka godzin, znieczulenie miejscowe jest podawane tylko do określonego obszaru ciała. Leki działają zazwyczaj w ciągu kilku minut. Pacjent nie powinien w ogóle odczuwać bólu, choć podczas zabiegu może odczuwać jeszcze pewien ucisk. Niektórzy pacjenci mogą wymagać więcej niż jednego wstrzyknięcia, aby zapewnić całkowite odrętwienie.

Chociaż efekty znieczulenia miejscowego są zazwyczaj tymczasowe, ważne jest, aby powiadomić lekarza o wystąpieniu bólu lub innych efektów ubocznych. Niektóre z tych skutków ubocznych mogą być poważne i w przypadku ich wystąpienia należy niezwłocznie zwrócić się o pomoc medyczną. Te efekty uboczne mogą obejmować siniaki, reakcję alergiczną lub problemy z oddychaniem. Środek znieczulenia miejscowego może również powodować sinicę, czyli stan, w którym krew nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu.

Ból związany ze znieczuleniem miejscowym ustępuje zazwyczaj w ciągu godziny, ale przez kilka godzin może być odczuwane odrętwienie. Może również wystąpić mrowienie lub drgawki. Może to spowodować, że przypadkowo zrobisz sobie krzywdę, zwłaszcza jeśli nie zwracasz uwagi na otoczenie. Aby zmniejszyć możliwość wystąpienia odrętwienia, wielu lekarzy stosuje wolno uwalniające się formy znieczulenia miejscowego.

Znieczulenie miejscowe może spowodować tymczasowe zwiększenie częstotliwości bicia serca. Może to nastąpić, gdy środek znieczulający zostanie wstrzyknięty do naczynia krwionośnego. Ten wzrost częstości akcji serca jest spowodowany przez naturalny hormon zwany epinefryną, który przemieszcza się ze środka znieczulającego do serca. Chociaż to szybkie bicie serca nie jest niebezpieczne, wpływa na jakość snu.

W porównaniu ze znieczuleniem ogólnym, znieczulenie miejscowe wiąże się z mniejszym ryzykiem. Większość zabiegów wymagających znieczulenia miejscowego jest szybka i prosta, więc czas rekonwalescencji jest znacznie krótszy. Jeśli jednak masz skłonności do niepokoju, możesz zażyć środki uspokajające, aby poczuć się swobodnie.

Jak zmniejszyć ból podczas znieczulenia miejscowego

Istnieje wiele różnych czynników, które wpływają na wielkość bólu związanego z zastrzykami znieczulenia miejscowego. Czynniki te obejmują rozmiar i średnicę igły, pH i temperaturę środka znieczulającego oraz szybkość wstrzykiwania. Ogólnie rzecz biorąc, mniejszy rozmiar igły zmniejszy ból związany z zastrzykami znieczulenia miejscowego.

Jeśli cierpisz na wrażliwość na ból, ważne jest, aby unikać miejsca wstrzyknięcia. Pomoże to zmniejszyć nacisk na miejsce wstrzyknięcia i może zminimalizować uczucie pieczenia. Ponadto zaleca się powolne tempo wstrzykiwania, aby zminimalizować ból związany ze wstrzykiwaniem znieczulenia miejscowego. Ważne jest również, aby wstrzykiwać środek znieczulenia miejscowego tuż pod skórę właściwą, tak aby obszar ten pozostał odrętwiały.

Znieczulenie miejscowe ustępuje zwykle w ciągu około godziny. Jednak przez kilka godzin może utrzymywać się uczucie drętwienia lub mrowienia. Często to mrowienie może powodować drgawki lub szarpanie, jeśli nie zachowasz ostrożności. Jeśli nie jesteś ostrożny, ważne jest, aby poruszać się ostrożnie po zabiegu, aby uniknąć uszkodzenia.

Niektórzy ludzie są uczuleni na znieczulenie miejscowe, ale jest to rzadkie. W rzeczywistości, badanie z 2011 roku wykazało, że tylko jeden procent ludzi jest uczulony na znieczulenie miejscowe. Zazwyczaj alergia jest spowodowana środkiem konserwującym stosowanym w środku znieczulającym. Niemniej jednak, znieczulenie miejscowe jest bezpiecznym i skutecznym sposobem leczenia niewielkiego bólu chirurgicznego. Należy również pamiętać, że środki znieczulające miejscowo mogą sporadycznie powodować działania niepożądane, ale są one zwykle spowodowane dużymi dawkami.

Zastrzyki stosowane podczas znieczulenia miejscowego są często bolesne, ale istnieją sposoby na zminimalizowanie bólu. Metody te obejmują zastrzyki z blokadą nerwów, wolniejsze prędkości wstrzykiwania oraz uciskanie tkanek wokół miejsca wkłucia. Niektórzy dentyści rozważają również zastosowanie ciepłych środków znieczulenia miejscowego w celu zmniejszenia bólu podczas zabiegu. Istnieją jednak różne doniesienia na temat tego, czy metody te są skuteczne. Chociaż w niektórych badaniach stwierdzono, że pacjenci, u których zastosowano ciepłe środki znieczulenia miejscowego, odczuwali mniejszy ból, w niektórych nie wykazano różnicy w subiektywnym odczuwaniu bólu po zabiegu.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *