Czy solarium jest zdrowe?

Korzyści zdrowotne wynikające z terapii czerwonym światłem

Promienie słoneczne UVA i UVB mogą powodować raka i przedwczesne starzenie się skóry. Promienie te zwiększają również ryzyko zachorowania na czerniaka. Korzystanie z solarium nie jest bezpieczne dla wszystkich. Zagrożenia dla zdrowia związane z korzystaniem z solarium są dobrze udokumentowane.

Promienie UVA zwiększają ryzyko raka skóry

Ekspozycja na promienie UVA z solarium może zwiększyć ryzyko raka skóry. Promienie te powodują uszkodzenia DNA, co z kolei powoduje niekontrolowane namnażanie się komórek, a w końcu powstanie guza. Promienie UVA wnikają głęboko w skórę właściwą, która jest górną warstwą skóry, powodując uszkodzenia komórek i fotostarzenie. W przeciwieństwie do UVB, promienie UVA mogą potrzebować miesięcy, aby spowodować znaczne uszkodzenia skóry.

Badania wykazały, że osoby korzystające z solariów mają zwiększone ryzyko rozwoju czerniaka. Ryzyko to wzrasta wraz z częstotliwością korzystania z solarium i ilością czasu spędzonego w nim. Osoby korzystające z solariów są również narażone na większe ryzyko rozwoju innych nowotworów skóry, takich jak rak podstawno- i kolczystokomórkowy.

Lampy słoneczne emitują promienie UVA, nazywane czasem “promieniami opalającymi”. Chociaż nie są one tak szkodliwe jak promienie UVB, promienie UVA zostały powiązane z czerniakiem i mogą osłabić układ odpornościowy. Oprócz raka skóry, promieniowanie UV z urządzeń do opalania może mieć wpływ na oczy. Mogą one powodować zaćmę i nowotwory oczu, a także powodować ślepotę śnieżną.

Opalanie w solarium nie jest bezpieczne, gdyż promienie UVA w solarium są sześciokrotnie silniejsze od południowego słońca. Należy pamiętać, że solarium nie jest bezpieczniejsze niż opalanie na zewnątrz, ponieważ nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV jest główną przyczyną raka skóry i przedwczesnego starzenia się.

Ekspozycja na promienie UVA powoduje uszkodzenie DNA, a to przyczynia się do rozwoju raka. Promienie słoneczne UVA przekształcają również pre-witaminę D w aktywną witaminę D, która jest potrzebna organizmowi. Udowodniono, że witamina D ma kluczowe znaczenie dla zdrowia układu kostnego, ale istnieją dowody na to, że witamina D może zmniejszyć ryzyko wystąpienia kilku rodzajów raka. Badania wykazały również, że promienie UVA mogą hamować proliferację komórek rakowych.

Promienie UVB przyczyniają się do przedwczesnego starzenia się skóry

Ekspozycja na promienie UVB i UVA może powodować powstawanie zmarszczek na skórze. Promieniowanie słoneczne może uszkodzić kolagen i elastynę, co może prowadzić do raka skóry. UVA hamuje również odpowiedź immunologiczną organizmu i może prowadzić do powstania raka skóry. Chociaż rak skóry może być śmiertelny we wczesnych stadiach, jest często uleczalny, jeśli zostanie wcześnie wykryty.

Skutki ekspozycji na promieniowanie UV na skórze są widoczne, w tym rozwój zmarszczek, zwiotczenie i zmniejszenie pigmentacji. Co więcej, fotostarzenie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju nowotworów skóry. W jednym z badań, uczestnicy z wczesnymi zmarszczkami na szyi byli czterokrotnie bardziej narażeni na rozwój czerniaka niż populacja ogólna. Stwierdzono, że ten wzrost ryzyka jest skorelowany z nasileniem zmarszczek i ilością ekspozycji na promieniowanie UV.

Podczas gdy promienie UVB nie powodują raka skóry, promienie UVA uszkadzają komórki skóry poprzez uszkodzenie ich DNA. Ponadto promienie UVA powodują starzenie się skóry, powodując degenerację kolagenu i elastyny, które są niezbędne do zdrowego funkcjonowania skóry. Utrata tych białek powoduje powstawanie zmarszczek i łuszczenie się skóry.

Korzystanie z solarium zwiększa ryzyko zachorowania na czerniaka

Korzystanie z solariów może zwiększyć ryzyko zachorowania na czerniaka. Dzieje się tak, ponieważ ekspozycja na promieniowanie UV z solarium została powiązana ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na czerniaka. Jednak związek między korzystaniem z solarium a czerniakiem nie jest jeszcze jasny. Naukowcy przeprowadzili kilka metaanaliz, aby zbadać to zagadnienie. Choć wyniki są niespójne, badania te mają pewne wspólne czynniki.

Po pierwsze, jakość badań obserwacyjnych jest niska. Wiele z nich ma poważne ograniczenia, co prowadzi do stronniczości. Ponadto nie wszystkie badania były analizowane w celu dostosowania do czynników zakłócających. Dlatego o związku przyczynowym można wnioskować tylko ze znaczną ostrożnością.

Po drugie, korzystanie z solarium naraża ciało na większe promieniowanie UV niż zajęcia na świeżym powietrzu. Podczas gdy aktywność na świeżym powietrzu naraża ciało na około 15-50% promieniowania UV, korzystanie z solarium naraża 95-100% ciała. Dlatego korzystanie z solariów jest nawet bardziej niebezpieczne niż ekspozycja na słońce na zewnątrz.

Po trzecie, projekt badania może wprowadzać recall bias. Projekt badania może nie pozwalać na korektę innych czynników ryzyka, takich jak ekspozycja na promieniowanie UV poza solarium lub fototerapia. W badaniu brakuje również kontroli innych czynników zakłócających, takich jak palenie tytoniu i inne czynniki związane ze stylem życia.

Pomimo wygody, korzystanie z solarium nie zmniejsza ryzyka zachorowania na czerniaka. Poziomy promieniowania UV w solarium są nawet 6 razy wyższe niż w połowie dnia na letnim słońcu. Wysoki poziom promieniowania UV może spowodować natychmiastowe uszkodzenie skóry i oczu. Ponadto opalanie w solarium nie chroni skóry przed szkodliwymi promieniami UV pochodzącymi ze słońca.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *